HFO
GALA SPORTÓW WALKI

HFO – GALA SPORTÓW WALKI

Zasady i reguły walk

Na galach HFO odbywają się zawodowe walk w formule kickboxingu K-1 oraz MMA (Mieszane Sztuki Walki). Imprezy często są wzbogacane o występy amatorów lub dzieci. Walki w formule K-1 odbywają się na dystansie 3 x 3 min (z jedną minutą przerwy) a w MMA 3 x 5 minut, również z 1 minutą przerwy.

Sposoby wyłonienia zwycięzcy

Nokaut (KO) – wyliczenie przez sędziego ringowego po prawidłowo zadanym uderzeniu lub kopnięciu.

Techniczny nokaut (TKO) – walka może zostać przerwana na życzenie zawodnika, trenera lub lekarza. Sędzia ringowy może ten podjąć decyzję o przerwaniu nierównego pojedynku i ogłoszeniu jednego z zawodników zwycięzcą przez TKO.

Decyzja sędziów – pojedynki ocenia trzech niezależnych sędziów, który oceniają każdą rundę osobno w systemie 10-9. Wygrywa zawodnik, który zgromadzi więcej punktów przynajmniej u dwóch sędziów.

Rodzaje decyzji – jednogłośna (3-0), niejednogłośna (2-1 lub 1-2), dwa do remisu (2-0-1, 1-0-2).

Remis – w przypadku remisu zarządzana jest runda dodatkowa.

Dyskwalifikacja – może nastąpić na wniosek sędziego ringowego, gdy jeden z zawodników łamie zasady walki z premedytacją lub wielokrotnie nieumyślnie (mimo ostrzeżeń). Dyskwalifikacja może nastąpić po celowym faulu, na skutek którego faulowany przeciwnik nie może dalej kontynuować walki. Inne przypadki to zachowanie zawodnika lub członków jego narożnika niezgodne z zasadami fair-play.

No contest – walka zostaje uznana za nieodbytą (no contest), jeżeli co najmniej jeden z zawodników odniesie kontuzję, która została spowodowana nieumyślnym faulem i jednocześnie jest na tyle poważna, że sędzia ringowy zmuszony jest do przerwania pojedynku.